Olemme saaneet ELY-KESKUKSELTA poikkeusluvan kalastaa alueellamme kirjolohia, johtuen IHN-virus vaarasta. Jos haluat käyttää tätä poikkeuslupaa kalastaessasi verkoilla ja muilla laillisilla pyydyksillä sinun on sitouduttava seuraaviin asioihin:
- Sinun tulee rekisteröityä uudelleen, vaikka olet jo verkkomerkit pyyntiin saanut: ilmoita nimesi, osoitteesi, sähköpostisi ja puhelinnumerosi osakaskunnalle osoitteeseen: kuivaniemen.osakaskunta@gmail.com tai soita tai tekstaa Olli Dahl 040 540 1070
- Sitoudut noudattamaan IHN-kalastusvälineiden käsittelyohjetta, kts. liite
- Verkon solmuväli saa olla enintään 55 mm (tätä pienemmät koot ovat kaikki sallittuja)
- Verkkoja saa olla yhdellä pyytäjällä 8 kpl ja juotin enimmäispituus saa korkeintaan olla 240 metriä.
- Sallittuja pyyntipaikkoja ovat osakaskunnan merialueet ja jokialue Runtinkosken alapuolelle asti.
- Kaikki kalat on nostettava ylös mitä verkoilla, loukuilla/rysillä saadaan, mitään kaloja ei vapauteta veteen takaisin
- Alamittaiset lohet ja taimenet toimitetaan EVIRALLE tutkittavaksi (Tarkemmat ohjeet ja tarvittaessa toimitusohjeet saat soittamalla Perttu Koski, 040 569 4541).
- Merilohia saa ottaa 2 kpl / vrk sen jälkeen kun lohen rauhoitus loppuu. Osakaskunnan vesialueella ja Kuivajoessa lohia saa lohia ottaa jo nyt talteen.
- Poikkeuslupapyynti tulee lopettaa, kun hoitokunta niin päättää, ja heti kun rekisteröityneille kalastajajille saadaan asiasta ilmoitus toimitettua
- Sinun tulee ilmoittaa heti, kun saat kirjolohen soittamalla tai laittamalla teksti- tai whats-upp viestiä numeroon Olli Dahl 0405401070. Ilmoita myös paikka, kalan pituus ja paino.
- Sitoudut lähettämään saamasi kirjolohen tarvittaessa EVIRALLE (Tarkemmat ohjeet ja tarvittaessa toimitusohjeet saat soittamalla Perttu Koski, 040 569 4541).
- Osakaskunta ja viranomaiset valvovat tehostetusti kalastusta, jos olet jostain laillisuusasiasta epävarma, niin ota yhteyttä Timo Väänäseen (+358 295 037 567), joka valvoo merellä ja myös osakaskunnan vesialueella kalastusta tulevana kesänä.
|